Archiv weblogu

22 února 2005

Kolik bude stát přístupnost?

Návrh zákona o přístupnosti webů státní správy je již ve sněmovně. Přestože mě těší, že je tento návrh na světě a že se jím někdo zabývá, jsou zde otázky, na které se možná nikdo neptal. Kolik bude stát daňové poplatníky, čili nás všechny, předělat veškeré weby státní správy tak, aby tento zákon splňovaly?

Dvouletá přechodná lhůta

Přestože návrh počítá s přechodným obdobím dvou let, které se obecně považuje za standardní životnost stránek, budou náklady na předělání vysoké. Studie o tom, kolik to celé bude stát neexistuje, protože to není možné nijak spočítat. Diskutovali jsme o tom ve firmě a řešil jsem to i s Davidem Špinarem, který píše blog o přístupnosti, a který se na tvorbě těchto pravidel podílel. Je možné, že tahle „sranda“ může přijít státní pokladnu na stovky milionů korun?

Problém je opět v lidech

Problém není v návrhu zákona ani v jeho znění, ale v lidech a firmách, pro které bude vytváření nebo úprava webů pro státní správu možností, jak si za tuto „odbornou“ práci nechat zaplatit podruhé a více. Předpokládám totiž, že osoby a firmy, které pro státní správu weby vytvářeli dosud, jsou na svých pozicích „zaháčkováni“. Zůstanou tam proto i nadále, i když by pro úřady bylo jiné, třeba i levnější a kvalitnější, řešení přínosné.

Výsledkem bude, že weby, které musí splňovat pravidla pro tvorbu přístupného webu, budou vytvářet stejní lidé, kteří je udělali již jednou špatně a k tomu za ně dostanou zaplaceno znovu. A nemyslím si, že ta cena bude menší než za původní nekvalitní práci.

Je vůbec možné přepsat kompletní obsah tak rozsáhlého webu, jakým stránky úřadu nebo kraje jistě jsou, do podoby, která by splňovala podmínky přístupného webu?

Jak bude fungovat kontrola?

Je zde ještě otázka jak bude fungovat kontrola přístupnosti webu a kdo ji bude provádět. Ve vedení krajů a úřadů zřejmě nebudou lidé, kteří by tuto kontrolu mohli provádět. Úřady mohou na tuto pozici někoho dosadit, o tom ale pochybuji a stálo by to zase další peníze, nebo to bude dělat kvalifikovaná firma. Ať už na úřadě bude zaměstnanec zodpovídat za kvalitu webu nebo to bude provádět externě firma, je tu ještě pořád riziko, že si ona pravidla „převypráví“ po svém a přístupnost tak nebude splněna opět na 100%. Kolik bude tato kontrola stát?

Nakonec mi stejně vychází, že přechod státní správy na přístupný web vyjde nás, daňové poplatníky, na docela velké peníze.